Legenda o Bricciovi

Na první etapě Alpe-Adria-Trailu se kromě vyhlídky Kaiser Franz Josefs Höhe, ledovce Pasterze a impozantní Großglocknerské vysokohorské silnice seznámíte ještě s jedním příběhem, který leží doslova u kraje stezky. Je jím legenda o dánském vojáku Bricciovi, který stál u zrodu vesnice Heiligenblut, i když možná trochu nechtěně.

Úspěšný vojevůdce

Podle legendy byl Briccius dánský voják, který sloužil byzantskému císaři Leontovi v Konstantinopoli. Protože jeho otec doma umíral, opustil službu u císaře a jako poděkování za věrné služby obdržel lahvičku s velmi cenným obsahem.

Podle příběhu jeden z pohanů údajně kdysi zabodl nůž do krucifixu, ze kterého se okamžitě začala řinout krev. Císař nechal svatou krev zachytit do lahvičky. S tímto cenným dárkem se Briccius vydal na dalekou cestu na sever.

Briccius Legende_Gedenkstein

Na útěku

Císařova dobrosrdečnost byla ale jen předstíraná. Jeho válečníci začali bez meškání Briccia sledovat, aby znovu získali zpět cennou relikvii. Briccius pospíchal po starých soumarských stezkách, aby pronásledovatelům unikl, a hledal cestu do Salcburku přes údolí Mölltal a sedlo Untere Pfandlscharte. Podle vyprávění uschoval svatou krev ve svém pravém lýtku, do kterého vyřízl otvor pro lahvičku a ránu znovu zašil. Krátce poté, kdy Briccius za sebou nechal dnešní Heiligenblut, se přihnala zuřící bouře a Briccia pod sebou pohřbila lavina.

O zelených klasech a umíněných volech

Přičinliví horalové na své cestě na horské pastviny našli tři čerstvé klasy, které vyčnívaly ze sněhu přesně na místě, kde Briccia zasypala lavina. Začali odhrabávat sníh a pod ním našli tělo. Zemřelého dovezli do vesnice na voze taženém voly. Přesně na místě, kde stojí dnešní farní kostel, se zvířata zastavila a už neudělala jediný krok vpřed ani vzad. Na tomto místě byl Briccius pohřben.

Další den se ale stalo něco neuvěřitelného. Pravé lýtko zemřelého vyčnívalo ven z hrobu. Lidé objevili zašitou ránu a v ní ukrytou lahvičku se svatou krví i listinu, kterou měl Briccius přivázanou na hrudi. V ní se dočetli o tom, jaký poklad objevili. Vesnice byla pojmenována Heiligenblut a v roce 1491 byl postaven kostel přímo na místě, kde Briccius leží pohřbený.

Briccius Legende_Hochaltar der Pfarrkirche Heiligenblut

Léčivá voda

Na místě, kde Briccia pohřbila lavina, byla postavena kaple. Voda, která zde teče, má údajně zvláštní léčivé účinky. Všichni poutníci, kteří jdou okolo, by si v ní měli omýt oči, protože podle legendy pomáhá při očních onemocněních. Kdyby se zmíněný účinek náhodou nedostavil, alespoň se po cestě příjemně osvěžíte.

Těžba zlata v Heilgenblutu

Až budete obdivovat hlavní oltář gotického farního kostela svatého Vincence v Heiligenblutu, vězte, že před sebou máte pravé tauernské zlato. Keltové zde hledali zlato již v roce 400 před Kristem, ale první písemná zmínka o těžbě zlata pochází až z roku 1476 a najdete ji v dokumentu Bergraidbuch v Großkirchheimu.

YouTube Video

The content of YouTube Video would be displayed here. By loading YouTube Video, you accept privacy policy of YouTube Video.

Would you like to accept additional cookies and load external content automatically: open the cookie dialog.

"

První etapa Alpe-Adria-Trailu vás zavede přímo k Bricciově kapli. Vřele vám doporučujeme její prohlídku a také návštěvu farního kostela v Heiligenblutu.

"

Etappe 1 I Alpe-Adria-Trail

Doba chůze:

5,5 hodin

Délka:

13,1 kilometrů

Stoupání:

173 metrů

Sestup:

1.267 metrů


Fotografie a texty

Sabine Ertl


Příběhy