Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Bad Kleinkirchheim

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nassfeld/Pressegger See - Lesachtal - Weissensee

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Biosphärenpark Nockberge

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nationalparkregion Hohe Tauern

Die Briccius Kapelle

Alpe-Adria-Trail

Legenda o Bricciovi

Co vůbec dělá dánský voják v roce 914 na úpatí Großglockneru? Proč se místní vesnice jmenuje Heiligenblut? A jaké tajemství se skrývá ve farním kostele svatého Vincence? Všechny tyto otázky nás zavedou na stopu jednoho muže - Briccia.

Na první etapě Alpe-Adria-Trailu se kromě vyhlídky Kaiser Franz Josefs Höhe, ledovce Pasterze a impozantní Großglocknerské vysokohorské silnice seznámíte ještě s jedním příběhem, který leží doslova u kraje stezky. Je jím legenda o dánském vojáku Bricciovi, který stál u zrodu vesnice Heiligenblut, i když možná trochu nechtěně.

více

Úspěšný vojevůdce

Podle legendy byl Briccius dánský voják, který sloužil byzantskému císaři Leontovi v Konstantinopoli. Protože jeho otec doma umíral, opustil službu u císaře a jako poděkování za věrné služby obdržel lahvičku s velmi cenným obsahem.
Die Briccius Kapelle
© Sabine Ertl
Podle příběhu jeden z pohanů údajně kdysi zabodl nůž do krucifixu, ze kterého se okamžitě začala řinout krev. Císař nechal svatou krev zachytit do lahvičky. S tímto cenným dárkem se Briccius vydal na dalekou cestu na sever.
Gedenkstein Briccius
© Sabine Ertl

Na útěku

Císařova dobrosrdečnost byla ale jen předstíraná. Jeho válečníci začali bez meškání Briccia sledovat, aby znovu získali zpět cennou relikvii. Briccius pospíchal po starých soumarských stezkách, aby pronásledovatelům unikl, a hledal cestu do Salcburku přes údolí Mölltal a sedlo Untere Pfandlscharte. Podle vyprávění uschoval svatou krev ve svém pravém lýtku, do kterého vyřízl otvor pro lahvičku a ránu znovu zašil. Krátce poté, kdy Briccius za sebou nechal dnešní Heiligenblut, se přihnala zuřící bouře a Briccia pod sebou pohřbila lavina.
Ausblicke auf Heiligenblut
© Sabine Ertl

O zelených klasech a umíněných volech

Přičinliví horalové na své cestě na horské pastviny našli tři čerstvé klasy, které vyčnívaly ze sněhu přesně na místě, kde Briccia zasypala lavina. Začali odhrabávat sníh a pod ním našli tělo. Zemřelého dovezli do vesnice na voze taženém voly. Přesně na místě, kde stojí dnešní farní kostel, se zvířata zastavila a už neudělala jediný krok vpřed ani vzad. Na tomto místě byl Briccius pohřben.
Další den se ale stalo něco neuvěřitelného. Pravé lýtko zemřelého vyčnívalo ven z hrobu. Lidé objevili zašitou ránu a v ní ukrytou lahvičku se svatou krví i listinu, kterou měl Briccius přivázanou na hrudi. V ní se dočetli o tom, jaký poklad objevili. Vesnice byla pojmenována Heiligenblut a v roce 1491 byl postaven kostel přímo na místě, kde Briccius leží pohřbený.
Der Hochaltar der Pfarrkirche in Heiligenblut
© Sabine Ertl
Dnes si můžete svatou krev prohlédnout v kostele zasvěceném svatému Vincenci ze Zaragozy. Je bezpečně uschovaná v hlavním oltáři. Briccius nakonec nalezl věčný klid v kryptě umístěné pod kostelem. 

Těžba zlata v Heilgenblutu

Až budete obdivovat hlavní oltář gotického farního kostela svatého Vincence v Heiligenblutu, vězte, že před sebou máte pravé tauernské zlato. Keltové zde hledali zlato již v roce 400 před Kristem, ale první písemná zmínka o těžbě zlata pochází až z roku 1476 a najdete ji v dokumentu Bergraidbuch v Großkirchheimu.
Das kleine Fläschchen um das sich die Legende rankt
© Sabine Ertl

Léčivá voda

Na místě, kde Briccia pohřbila lavina, byla postavena kaple. Voda, která zde teče, má údajně zvláštní léčivé účinky. Všichni poutníci, kteří jdou okolo, by si v ní měli omýt oči, protože podle legendy pomáhá při očních onemocněních. Kdyby se zmíněný účinek náhodou nedostavil, alespoň se po cestě příjemně osvěžíte.
Rückblicke
© Sabine Ertl
tip

Cestou po Alpe-Adria-Trailu

První etapa Alpe-Adria-Trailu vás zavede přímo k Bricciově kapli. Vřele vám doporučujeme její prohlídku a také návštěvu farního kostela v Heiligenblutu.

 
Doba chůze: 5,5 hodin
Délka: 13,1 kilometrů
Stoupání: 173 metrů

Fotografie a texty: Sabine Ertl

To by vás také mohlo zajímat

Kaiser Franz Josef Höhe

Alpsko-jadranská stezka Alpe-Adria-Trail: pěšky z hor až k jezerům

next page