Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Bad Kleinkirchheim

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nassfeld/Pressegger See - Lesachtal - Weissensee

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Biosphärenpark Nockberge

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nationalparkregion Hohe Tauern

Wilhelm Swarovski Beobachtungswarte

Alpe-Adria-Trail

Kaiser Franz Josef Höhe

Začátek první etapy 750 kilometrů dlouhé trasy Alpe-Adria-Trail je opravdu velkolepý. Großglockner, Pasterze, divoká voda a prvotřídní služby patří ke splněným snům každého dobrodruha.

Jdeme po stopách císaře, ale počasí nám bohužel nepřeje. Když vystupujeme z turistického taxi, vyhlídku Kaiser Franz Josefs Höhe v nadmořské výšce 2 369 metrů halí hustá mlha. Jsme na začátku první etapy Alpe-Adria-Trailu, což je dálková pěší stezka vedoucí od úpatí Großglockneru až do města Muggia u Jadranu. Trail má 43 etap o celkové délce 750 kilometrů a prochází třemi státy - Rakouskem, Itálií a Slovinskem. Na nás dnes čeká prvních 13 kilometrů. Sestupujeme strmými serpentinami dolů po ledovcové stezce Pasterze.

více

Návštěva císařského páru

A už se vracíme zpět v čase do roku 1856. Tehdy do Heiligenblutu přicestoval císař František Josef I. se svojí Sisi. V té době 26letý monarcha si přál vidět ledovec Pasterze a spolu se svou družinou vyšel po cestě až nahoru k dnešnímu „císařskému kameni“, kde pro něj byl vztyčen pomník.
Kaiser Franz Josef Haus
© Sabine Ertl
Jeho manželka se mezitím spokojila s výletem k vyhlídce Elisabethruhe, která leží o téměř 300 výškových metrů níže. Pěší turisté se mohou na informačních tabulích dočíst, že ledovec Pasterze tehdy zasahoval do nižší nadmořské výšky. Od vrcholného období doby ledové ledovec stále více ustupuje. Viníkem jsou klimatické změny, kvůli kterým Pasterze každoročně přijde o deset metrů své délky. Ledovec se tedy neustále dramaticky zmenšuje.
Ponořeni do myšlenek jdeme po stezce k jezeru Sandersee. Procházíme krajinou, která byla ještě před několika desetiletími skrytá pod silným ledovým pokryvem. Stále se držíme poblíž vody, která se brzy s burácením stočí do úzké soutěsky Möllschlucht. Raději zvolíme cestu přes visutý most vedoucí nad roklinou a vychutnáváme si strhující přírodní scenérii.
Der Kaiserstein: Bis hierhin gelangte der Kaiser 1856
© Sabine Ertl

Pocit euforie

Sytě zelená barva uprostřed impozantních skal - tak vypadá úchvatná příroda mezi třítisícovkami. Nezáleží na tom, zda je vrchol Großglockneru zahalený hustou mlhou. Krajina podél trailu je velmi proměnlivá a pohled na ni vám zpříjemní cestu.
 Rückblicke auf die Pasterze
© Sabine Ertl
Kolem jezera Margeritzensee se cesta vine z kopce dolů k heiligenblutským pastvinám. Projdete okolo salaše Trogalm, působivého vodopádu s žebříkem a Bricciovy kaple. Na Sattelalm byste určitě neměli vynechat přestávku na občerstvení. Regionální speciality vybízí k ochutnávce a posezení. Nezapomeňte si dát výtečné jogurtové speciality z biofarmy.
Köstliche Kasnudel auf der Sattelalm
© Sabine Ertl

Výstavba Großglocknerstraße

Vysoké skály už jsme nechali daleko za sebou a blížíme se ke známému poutnímu kostelu v Heiligenblutu. Po pěší stezce Haritzersteig, staré Glocknerstraße a kolem majestátního vodopádu Gößnitz nás cesta zavede přímo do centra města. Großglocknerská vysokohorská silnice má za sebou dlouhou historii. Již před 3500 lety se lidé vydávali pěšky přes 2504 metrů vysoký vrchol Hochtor. Přerod nebezpečné horské stezky v nejoblíbenější rakouskou silnici vedoucí přes průsmyk byl dokončen v roce 1935, kdy byla nová silnice oficiálně otevřena. Došlo k rozšíření a modernizaci 48 kilometrů silnice a 36 zatáček. Parkoviště, restaurace a hotely, moderní výstavy a zážitkové stezky dnes každoročně přilákají přibližně 900 000 návštěvníků.

Nerušená relaxace v hotelu Nationalpark Lodge

V nohách máme už 13 kilometrů, když přicházíme k hotelu Nationalpark Lodge, o který se stará rodina Pichlerových. Je to dokonalé místo, na kterém si krásně odpočinete ve wellness nebo sauně a vychutnáte si výtečné jídlo a pití. Můžete si vybrat mezi spa s vůní bylinek a panoramatickým výhledem, nebo barem u otevřeného hořícího krbu. Přitom si vybavíte právě zažitá dobrodružství a můžete rovnou začít plánovat další výlety. S tím také souvisí moto tohoto čtyřhvězdičkového hotelu, které zní „into the wild“.
kulinarische Belohnung abends in der Nationalpark Lodge
© Sabine Ertl
Fotografie a texty: Sabine Ertl

To by vás také mohlo zajímat

Alpsko-jadranská stezka Alpe-Adria-Trail: pěšky z hor až k jezerům

Legenda o Bricciovi

next page