Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Bad Kleinkirchheim

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nassfeld/Pressegger See - Lesachtal - Weissensee

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Biosphärenpark Nockberge

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nationalparkregion Hohe Tauern

Alm Tafel Martin Hofer

Alpsko-jadranská stezka (Alpe-Adria-Trail)

Kulinářské stolování na alpsko-jadranské stezce

Alpsko-jadranská stezka spojuje tři regiony, Korutany, Slovinsko a Furlansko-Julské Benátsko. Vede na délce 750 kilometrů od nejvyšší hory Rakouska Großglockneru až ke Středozemnímu moři. Dálková pěší stezka se vyzná v tom, jak nejlépe ukázat krásu těchto tří zemí, ale především sjednocuje jejich kulinářskou rozmanitost.

Chtěl bych se seznámit s gastronomií podél stezky a na etapě číslo 8 (Obervellach-Danielsberg) z celkového počtu 43 pěších etap najdu, co jsem hledal: „Stolování na alpsko-jadranské stezce“ - tak se jmenuje příjemná akce, kterou jednou ročně pořádají gastronomové v národním parku Vysoké Taury. Je podzim a lesy podél stezky se začínají vybarvovat. Jen málokdy zažijete tak čistý vzduch a tak modrou oblohu nad horami, jako teď v září.

více
Tafellust am Alpe-Adria-Trail am Danielsberg
© Alexandra Kimmer, Klaus Dapra und Millstätter Tourismus Gesellschaft / Alpsko-jadranská stezka vede ve 43 etapách od Großglockneru až ke Středozemnímu moři
Je deset hodin a na jinak velmi pohodovém Danielsbergu panuje rušné dění. 28 účastníků se tu těší na slibné zážitky, ať už turistické, nebo gastronomické. S nadšeným úsměvem a domácí borovičkou nás vítá ranger Ron „Captain“ Kapteyn. Teď ráno je ještě chladno, ale tmavě rudá a nádherně aromatická tekutina nás zahřeje v žaludku. Majitel Herkuleshofu na Danielsbergu Hannes Viehhauser nám vypráví o energetickém místě, kde Keltové, Římané a křesťané kdysi měli své modlitebny a obětiště.

Aromatická vůně kávy v Lärchen Stüberl

Smrkovým lesem už brzy dojdeme k Lärchen Stüberl na Pfaffenbergu. „Vítejte na mojí chatě“, říká Ron, který se narodil v Holandsku a před více než deseti roky se rozhodl usadit v korutanských horách. Útulná chata leží přímo u pěší stezky, odkud se vystudovaný zahradní architekt vydává objevovat každý kout okolních hor. Vychutnáváme si kávu, která nám na zdejší vyhlídkové terase chutná obzvlášť dobře, a posloucháme příběhy, které nám Ron vypráví o volně rostoucích bylinkách, rostlinách a stromech.

Vybraná hradní tabule a hlasy jako z pohádky

Cesta nás vede dál podzimně pestrým smíšeným lesem s hezkými výhledy na údolí Mölltal a po nenáročných zatáčkách až ke hradu Falkenstein, který se tyčí vysoko na Mölltalem. Když projdeme malými dvířky, uslyšíme, jak se z věže k nám dolů linou líbezné zvuky. Heide Bolt převlečená za hradní paní nás svým kouzelným zpěvem unáší do jiné doby a my jen žasneme. Mezitím má Hannes Viehhauser plné ruce práce. Tento profesionální gastronom na nádvoří hradu umístil dlouhou tabuli.
Gruppe zu Tisch beim Essen
© Alexandra Kimmer, Klaus Dapra und Millstätter Tourismus Gesellschaft / Dobrá nálada u tabule na hradu Falkenstein
Poutníky, které už přemohl hlad, Hannes rozmazluje domácím tmavým chlebem, slaninou, klobásami a výtečným alpským lososem z chovu v Obervellachu. Také vypravěčka pohádek Heide Bolt je tu s námi na slavnostní hostině a vykládá příběh o „kamenné ruce“, podle kterého před mnoha lety jeden chudý Tyrolan v Korutanech velmi zbohatl, jeho syn ale přes veškerou hojnost znovu v osamění zchudnul. Legenda pocházející z nedalekého Kolbnitzu na nás uprostřed zdí starého hradu působí ještě intenzivněji.
Wanderer auf Balkon des Almchalets
© Alexandra Kimmer, Klaus Dapra und Millstätter Tourismus Gesellschaft / Romantické horské chatičky s nádechem selské atmosféry a čtyřhvězdičkovým komfortem

Sladká tečka na konec

S dobrou náladou a výborně posilněni se vydáváme dál na alpsko-jadranskou stezku. Netrvá to dlouho a dorazíme na statek Landhut Moserhof v Penku. Čekají tu na nás romantické chatičky přímo u řeky Möll, malá kaplička a uprostřed dlouhá tabule, ke které se usadíme. Majitelka této exkluzivní turistické vesničky s nádechem selské atmosféry a pohodlím čtyř hvězdiček Gerhild Hartwegerová nám podává čerstvě upečenou korutanskou bábovku Reindling a k tomu výtečné mosecco. Z dálky si ještě jednou prohlédneme Danielsberg, jehož horský kužel se tyčí uprostřed mölltalského údolí, než nás turistický autobus odveze zpět na Danielsberg do Herkuleshofu, kde nás už očekává výborný dezert.

Romantické večerní stolování u horského rybníčku

Kolem 18 hodin nás Hannes překvapí luxusně prostřenou tabulí v kouzelném prostředí na břehu malého horského rybníka před Herkuleshofem. Tým Hannese Viehhausera a Shanea Sansoma nám přináší vynikající pokrmy z kamzíka s kořenovou zeleninou, plněné domácí těstoviny, bramborový salát s čekankou, alpského lososa na rizotu z ječmene a mölltalské jehněčí. Po těchto lukulských hodech spokojeně sedíme na břehu, zatímco za hory pomalu zapadá slunce a na malém pódiu u jezera zní svižné unplugged melodie skupiny Bioh Trioh. Kulinářsky pestrý den ve mně ještě dlouho doznívá a já se už teď těším na další třešničku na dortu během svého putování.
Der Herkuleshof
© Alexandra Kimmer, Klaus Dapra und Millstätter Tourismus Gesellschaft / Skupina Bioh Trioh hraje unplugged melodické rytmy na malém pódiu u jezera před Herkuleshofem

Kulinářská scéna u jezera Millstätter See

O týden později a o několik etap stezky dál se v rámci programu „Kulinarische Landschaften“ znovu ocitám u tabule v horách. Také zde se na nejhezčích místech v okolí jezera Millstätter See místní kuchyně představuje ve své kulinářské pestrosti a samozřejmě s produkty z regionu. U tabule nás vítá dlouholetý bio farmář a majitel chaty Alexanderhütte Franz Glabischnig. V mlékárně je příjemné teplo a krásně to tu voní máslem a alpským a polotvrdým sýrem. Franz ukazuje na drolivý sýr a říká: „To je ´Harbe Kas´“, místní specialita. Ochutnáme všech osm druhů sýra a pak se vydáme dál na cestu po etapě číslo 13 (Millstätter Alpe-Döbriach).
Romantische Alm Tafel
© Alexandra Kimmer, Klaus Dapra und Millstätter Tourismus Gesellschaft / Granátová brána se jako symbol regionu vypíná vysoko nad jezerem Millstätter See
Trasa nás zavede také na „Cestu lásky - Sentiero dell`Amore“. Ohnivě rudé granáty, které jsou předzvěstí největšího výskytu granátů ve střední Evropě, lemují cestu a vedou nás až ke granátové bráně v nadmořské výšce 2 066 metrů. Už zdálky slyšíme zvučnou melodii skupiny Dixie Gang, která tvoří jedinečnou kulisu horské tabule zde nahoře u granátové brány. Masivní stůl z modřínového dřeva je několik metrů dlouhý a prochází granátovou bránou. Je pečlivě prostřený a ozdobený voňavými bylinkami. Najdete na něm vše, po čem vaše gurmánské srdce touží: žlutou polévku z regionu jako předkrm, jelení carpaccio a k němu brusinkovou šťávu. Jako dezert si vychutnáme nadýchaný císařský trhanec s borůvkovými povidly.
V kruhu u stolu si užíváme podávané pochoutky a posloucháme hraní skupiny. Občas sklouznu pohledem na nekonečný horizont - pode mnou leží jezero Millstätter See, které se rozkládá uprostřed podzimních hor jako lesklý koberec, za ním jsou Vysoké Taury, od kterých jsme přišli a dále nalevo se nachází Karavanky a Julské Alpy, kam mě alpsko-jadranská stezka možná zavede příště.
Alpe-Adria-Trail Schild
© Alpsko-jadranská stezka

Alpsko-jadranská stezka

750 km od ledovce na úpatí Großglockneru přes Julské Alpy až do přístavního městečka Muggia u Jaderského moře.

Ve 43 etapách, z nichž každá měří přibližně 20 km, máte možnost zažít Rakousko, Slovinsko a Itálii.

Vlastní vzdálenost si každý turista určuje sám. Etapy si můžete projít jednotlivě nebo je podle přání kombinovat. Převoz zavazadel vám túry usnadní.
Další informace k dispozici v Alpe-Adria-Trail Buchungscenter Kärnten
tel. 0043-4782-93093 a na www.alpe-adria-trail.com

Zde přejdete k rezervaci nabídky na alpsko-jadranské stezce.

Detaily ke stolování na alpsko-jadranské stezce najdete na www.millstaettersee.com/tafeln


Fotografie: Alexandra Kimmer, Klaus Dapra a Millstätter Tourismus Gesellschaft / Text: Alexandra Kimmer / září 2014
 

To by vás také mohlo zajímat

Legenda o Bricciovi

Kaiser Franz Josef Höhe

Alpsko-jadranská stezka Alpe-Adria-Trail: pěšky z hor až k jezerům

next page