Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Bad Kleinkirchheim

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nassfeld/Pressegger See - Lesachtal - Weissensee

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Biosphärenpark Nockberge

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nationalparkregion Hohe Tauern

Blumengesteck auf Tisch mit Blick auf See

Alpe-Adria-Trail

Alpsko-jadranská stezka Alpe-Adria-Trail: pěšky z hor až k jezerům

Při výběru ze 43 etap Alpsko-jadranské stezky je tato cesta pro mě přesně to pravé!

Pěšky bez námahy po měkké půdě ... V tomto případě z Millstattu do Döbriachu v nadmořské výšce přibližně 1800 metrů. Lépe řečeno od Alexanderhütte k Lammersdorfer Hütte. Mezi cappuccinem na první chatě a svačinou se slaninou na té druhé leží pět hodin chůze a jeden císařský trhanec. Ten jsem si dal na Millstätter Hütte. Na těchto chatách nad městečkem Millstatt sice nenajdete žádného DJ u mixážního pultu, zato tu ale bydlí pastevec, který vyrábí čerstvý sýr a všechny krávy zná jménem. 
 

více
Frau genießt Ausblick auf See
© Georg Khittl

Alexanderhütte s výhledem na jezero Millstätter See

Pohled na jezero Millstätter See vás ohromí. Jezero má tmavě modrou barvu, jako kdyby do něj někdo vylil celý sud inkoustu. Před ním jsou vidět světle zelené louky dole v údolí, kde jsme bydleli nedaleko hotelu Alpenrose. A za nimi se tyčí hory - villachský vrchol Dobratsch, úplně nalevo Julské Alpy, vpravo Karavanky a před nimi zvlněné Karnské Alpy.
Dozvídáme se, že chata je pojmenovaná podle vídeňského právníka Alexandra von Pupowac. Ten tu v 19. století v létě pobýval, zamiloval se do jedné obyvatelky Millstattu a vzal si ji za ženu. Patřila jí část salaše, ve které se dnes nacházíme. Před patnácti lety koupil salaš současný hostinský Franz Glabischnig a postavil zde horskou chatu. Je v ní dokonce borovicová sauna. Není tu nic kýčovitého, přesto je vše velmi originální a původní.
Die Sennerei der Alexanderhütte
© Georg Khittl

Etapa Alpsko-jadranské stezky

Na svahu nad domem nám „tři průvodci“ - tři místa na kamenné kruhové terase - připomínají, že tudy probíhá Alpsko-jadranská stezka. Pěšiny odjakživa vedou podél vodních toků. Nyní je ale poprvé spojuje v roce 2013 nově zřízená Alpsko-jadranská stezka. Příjemné na tom je, že stezka doprovází vodu v mnoha různých formách - od věčného ledu ledovce Pasterze v Heiligenblutu až k moři v místě Muggia u Triestu.
Millstatter Alpe
© Georg Khittl
Kdybyste chtěli stezku projít od samého začátku, byli byste na cestě pět týdnů. 750 km. Lákavé to je. Byl by to úplný únik! Část dnešní trasy se nazývá „Cesta lásky“. Správa Almwirtschaft Millstatt tu vybudovala vyhlídková místa, aby si turisté mohli ještě lépe vychutnat výhled na jezero Millstätter See. 
Pause an Holzbänken mit Ausblick
© Georg Khittl
Obláčky tvoří tmavé stíny v luční zeleni. Po dalších dvaceti minutách chůze se před námi vynoří drak plivající vodu. Jako ten v Klagenfurtu. Voda se šploucháním padá do malého jezírka, které tvoří biotop. Teď by bylo nejlepší vyzout si boty a projít vodou… Místo vyloženě vybízí k tomu, abyste se kousek prošli pěšky. Svor na zemi se leskne, kameny vůbec nemají ostré hrany, a když po nich přecházíte, působí to jako reflexní masáž chodidel.

Pěší turistika a vodní sporty se ideálně doplňují

Během hodiny můžete bez velké námahy přejít od jednoho k druhému. Když se tak dívám na záblesky slunce na malém rybníčku přede mnou, už se začínám těšit na odpolední plavání v Millstätter See. U Döbriachu se nachází přírodní koupaliště a tam ještě dnes skočím do chladivé vody...
Dalším prvkem je jakási prolézačka, vlastně jen kmen stromu s odřezanými větvemi. Minimalistická. Všechny výtvory jsou zhotovené z modřínového dřeva. Není na nich nic umělého, ani nic, co by už předtím nebylo přítomné v přírodě. Servírka u Millstätter Hütte nás zdraví: „Griaß eich“.
Má na sobě moc hezký dirndl. Tmavě modrý jako hořec, který tu začátkem června všude kvete. S bílou halenkou a bílou zástěrou s jemným vzorem.

„To si před 35 roky pro sebe ušila maminka”, vypráví nám a na stůl postaví podnos s šesti půllitrovými sklenicemi bezové šťávy. Teď si pro sebe dirndl přešila. Je to letní korutanský dirndl a dnes už ho prý nikde nenajdete. „Je na něj použito hodně látky a také odstín modré je dnes jiný, tmavší.“
Wirtin mit Wanderer
© Georg Khittl
Das Granator
© Georg Khittl

Největší výskyt granátu v Evropě

Tady nahoře roste sto padesát druhů květin a květů, jak se dozvídáme. Teď je právě období arniky. Je to léčivá rostlina. Kromě toho se v okolí chaty nachází největší naleziště granátu v Evropě.
Pokračujeme dále po měkké pastvině. Vedle lavičky pro dva je umístěná schránka. Zvědavost mi nedá a otevřu poklop. Uvnitř leží sešit s nepromokavými deskami připevněný na řetízku. „Naše láska je …“ stojí v názvu. Sešit je skoro do poloviny zaplněný různými zápisy. Jsem moc netrpělivý na to, abych přečetl všechny, a podívám se jen na ten poslední. Stojí tam „… nekonečná, stálá, upřímná a hluboká“ a podpis: Babsi & Robert, 11. července 2015.

Hned za Millstätter Hütte přichází stoupání po Císařské stezce (Kaisersteig). Nevíme, odkud pochází jméno stezky. Nádhera, vidíme telátko, které pije od maminky! Zvoní tu kravské zvony. Procházíme brankou a za ní znovu stojí krávy. Je to tu jak v příběhu o Heidi!

„Naše“ hora se jmenuje Kampelnock. Právě nad ní visí mrak a vypadá jako nasazená čepice. Jdeme po šipkách. Podle informací nás čeká půlhodinové stoupání. Za deset minut už stojíme nahoře a potkáme tam dva muže. Představují se nám jako Michael ze Štýrska a Toni z Korutan. 
Toni z Korutan říká se širokým úsměvem:
Gipfelglück am Kampelnock hoch über Millstatt
© Georg Khittl
“Na vrcholu buď musíte vyprávět něco o sobě, říct básničku, zazpívat písničku nebo vypít panáka.”
Protože je poslední možnost nejjednodušší, vytáhne z batohu lahev borovičky a nechá ji kolovat.
Alpe-Adria-Trail Schild
© Alpe-Adria-Trail

Alpsko-jadranská stezka - Alpe-Adria-Trail

750 km od ledovce na úpatí Großglockneru přes Julské Alpy až do přístavního městečka Muggia na pobřeží Jadranu.

43 etap, každá o přibližné délce 20 km, vám přiblíží Rakousko, Slovinsko a Itálii. Každý turista si sám určuje ušlou vzdálenost.  

Etapy je možné zvolit jednotlivě nebo je podle přání kombinovat. Putování vám usnadní převoz zavazadel.  
Další informace v Alpe-Adria-Trail Buchungscenter Kärnten, tel. +43 4782 93093, a na stránce www.alpe-adria-trail.com.


Fotografie: Georg Khittl / Text: Irene Hanappi
 

To by vás také mohlo zajímat

Legenda o Bricciovi

Kaiser Franz Josef Höhe