Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Bad Kleinkirchheim

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nassfeld/Pressegger See - Lesachtal - Weissensee

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Biosphärenpark Nockberge

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nationalparkregion Hohe Tauern

Das älteste Bauern-Heilbad Kärntens

TURISTICKÝ REGION NOCKBERGE

Panoramatické zážitky na jižní straně rakouských Alp

Pohodoví turisté mají v Korutanech nespočet možností, jak spojit aktivní odpočinek a pohyb v ráji pěší turistiky na jižní straně Alp. Mohou to být nenáročné túry po malebných stezkách, alpské zážitky v národním parku Hohe Tauern (Vysoké Taury), přeshraniční pěší vycházky v pohoří Karnische Alpen nebo mírně kopcovité cesty v Bad Kleinkirchheimu - rozmanitost této oblasti nabízí v každém ročním období spojení pestrobarevné nádhery, tyrkysově modrých jezer a výhledů do dálky. Dnes se společně vydáme do pohoří Nockberge k nejstarší léčivé koupeli na statku v Korutanech.

Sraz je v 7.00 hodin v Ebene Reichenau. Už příjezd na místo je překrásný - projíždíme za svítání ospalým údolím. Vidíme jeden rustikální statek vedle druhého a přes zaoblené kopce sem dopadají první sluneční paprsky. Sympatický ranger biosférického parku Stefan nás srdečně zdraví. Naši cestu po korutanské vysokohorské silnici Nockalmstraße začínáme v minibusu. 35 km dlouhá panoramatická stezka se kroutí v 52 zatáčkách přes jedinou evropskou biosférickou rezervaci ve vysokých horách s největším výskytem smrků a borovic ve východních Alpách. Znovu jsme na silnici sami, jen jednou přes ni přejde stádo krav. Po krátké jízdě hustými lesy se dostáváme k hranici lesa. S nadšením zabloudím pohledem do pohádkového světa korutanských hor Nock´n (mírné kopce), které jsou svým zaobleným vzhledem v centrálních Alpách jedinečné.  

více
Murmeltier auf Straße
© Lea Friessner
Z myšlenek mě i mou sousedku v autě vytrhne „svišť“. Oznámení, že můžeme zahlédnout sviště, tedy nebyl žádný marketingový trik. Ze všech stran se objevují největší alpští hlodavci - svišti se s pískotem staví na zadní nohy, svišti přebíhají přes silnici. Také zahlédneme sviští miminka, kterým se v loveckém žargonu říká „opičky“. Tato plachá zvířata je ale možné vidět jen brzy ráno, když na silnici ještě není provoz.
 
Panorama Ausblick Eisentalhöhe
© Lea Friessner

Dechberoucí výhledy

Krátce poté se dostáváme k nejvyššímu bodu Nockalmstraße Eisentalhöhe v nadmořské výšce 2042 m. Tady začíná naše krátká vycházka ke stejnojmennému vrcholu. Čerstvý horský vzduch, nenáročné stoupání a romantické pastviny okolo nás z pěšího putování dělají požitek pro tělo i duši. U kamenných mohyl vedle kříže na vrcholu pozorujeme jednu z nejkrásnějších podob Korutan. Je to neuvěřitelná horská scenérie a fantastický výhled kolem dokola na korutanské hory a nejvyšší vrcholky sousedních zemí. Dokonce v dálce zahlédneme sněhem pokrytou Hochalmspitze, před ní mírné pohoří Nockberge a směrem na jih jsou vedle pohoří Karawanken (Karavanky) dokonce vidět Julische Alpen (Julské Alpy), které oddělují Slovinsko od Furlánska. 
„Teď to začne kozlíkovat“, říká Stefan a myslí tím intenzivní vůni léčivé rostliny kozlíku lékařského, jehož voňavé kořeny se sklízí nyní po odkvětu. „Alpský kozlík“ si nechávala dovážet už Kleopatra a tato léčivá voňavá rostlina se už delší dobu používá při zpracování kvalitní přírodní kosmetiky.
Na vrcholu je příjemně chladno. Stefan nám mezitím už ukázal několik dalších alpských bylinek a vypráví o svém posledním setkání s orly skalními, kteří zde v parku žijí vedle nespočtu dalších zvířecích druhů.

Z Eisentalhöhe scházíme do údolí podél ledovcového kotle u hory tří zemí Königsstuhl kolem pasoucích se krav na zelených loukách. U vrcholu Königsstuhl pramení také malý potok „Karlbach“, který nás zavede k našemu dalšímu cíli, nejstarší léčivé koupeli na statku ve východních Alpách Karlbad.
error!
© Lea Friessner
Im ältesten Bauern-Heilbad der Ostalpen steht die Zeit still
© Lea Friessner

Karlbad - 300 let selské lázeňské tradice v Alpách

Po starém dřevěném mostu dojdeme ke kulturnímu a historickému klenotu. Před statkem leží obrovské hromady kamení z nedalekého potoka a oheň je cítit už zdaleka. Vítá nás junior šéfkuchař Hans-Jörg Aschbacher, jehož rodina provozuje lázně na statku již devátou generaci. Dnes už v šest hodin ráno připravil první koupel pro své ubytované hosty, teď jsme ale na řadě my.
Hans-Jörg na koupel vybírá z potoka Karlbach kameny, které dvě hodiny dopředu ohřeje na 1000 stupňů v ohništi. Stěny jsou zcela pokryté sazemi a je poznat, že takový oheň tu hořel už tisíckrát. Muži kameny přenášejí do starého sklepení, ve kterém stojí vydlabané modřínové kmeny, do kterých si teď lehneme a zažijeme na vlastní kůži 300 let starou alpskou lázeňskou tradici.

Když na horké kameny dopadne 5 stupňů chladná horská voda s obsahem radonu, která pramení pod domem, kameny prasknou. Z nich se uvolní cenné a zdraví prospěšné minerály - síra, železo a hořčík. Lázeňský mistr Hans-Jörg k tomu říká:
 
„Teď už si nemusíš nic psát, to je na nic, musíš si tam lehnout.“
300jährige Badetradition in den Alpen
© Lea Friessner
V původním klenutém sklepení je tma. Je vidět jen pára z horké vody, která stoupá do slunečního světla padajícího malými okénky do téměř anticky působícího prostoru. Ležím se zavřenýma očima ve své modřínové vaně, která má pocitových 80 stupňů (ve skutečnosti to je 35-40 stupňů). Přede mnou se vynořují vzpomínky na hezkou procházku, měkké pastviny a jedinečnou horskou scenérii. Zatímco mi z čela kape pot, mé myšlenky se ztrácejí v romantické náladě a metr ode mě bublá pramen. Hned bych tu usnul.
 
Po příjemném odpočinku na prosluněné terase na nás čeká ještě jeden kulinářský požitek. Kuchařky právě dokončily Kasnudl“ a z těžkých hrnců na starých kamnech na dřevo se jen kouří. Elektřina tady není. Tvaroh si tu vyrábějí sami, stejně jako zbytek kulinářské nabídky. Hostinská Greti Aschbacher nám servíruje „talíř nudlí“, který chutná stejně dobře, jak vypadá.
error!
© Lea Friessner
Nakonec proběhne ještě tradiční přípitek s pálenkou. Senior šéfkuchař Georg je nadšený palič a svému řemeslu rozumí. „Krásně hlaďoučká“, říká soused vedle mě po prvním doušku hořcové pálenky. Tím se také uzavírá náš den v korutanském pohoří Nockberge. Unavení a spokojení se vracíme zpátky do údolí s plánem, brzy se sem vrátit i s dětmi. Teď nás volá jezero!
 
Alpe-Adria-Trail im Nationalpark Hohe Tauern
tip
Náš tip: Pokud se budete chtít vydat ještě dál na jih a ponořit se do místní kultury, nabízí se dálková pěší trasa Alpe-Adria-Trail. Tato 750 kilometrů dlouhá zážitková stezka v 43 etapách prochází třemi zeměmi, Rakouskem, Itálií a Slovinskem. Od úpatí majestátního Großglockneru vyrazíte na cestu až do místa Muggia k azurově modrému Jadranu. Příjemná setkání vás doprovází na každém kroku. Uprostřed působivé horské a jezerní scenérie vám místní hostinští budou podávat chutné kulinářské speciality z alpsko-jadranského prostoru okořeněné špetkou srdečnosti navíc. Jižanskou uvolněnost si ale nevychutnáte jen na talíři. Uvidíte ji v každé rozesmáté tváři, kterou na pouti potkáte. Tady se tomuto kouzelnému receptu jednoduše říká „žít s chutí a v klidu si užívat“.
Karlbad - Informace a rezervace
Tel.: +43 664 968 3926 Familie Georg Aschbacher, St.Peter 2, 9545 Radenthein
 
Nockalmstraße Info
Von Mai bis Oktober geöffnet


Fotografie a text: Lea Friessner

To by vás také mohlo zajímat