Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Bad Kleinkirchheim

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nassfeld/Pressegger See - Lesachtal - Weissensee

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Biosphärenpark Nockberge

Ráji pěší turistiky na jižní straně Alp Nationalparkregion Hohe Tauern

Das Naturparadies Weissensee mit dem Bike erkunden

Nassfeld - Pressegger See | Lesachtal | Weissensee

Přírodní ráj Weissensee na horském kole

V okolí jezera Weissensee se nachází 13 zážitkových přírodních tras pro horská kola. Tři z nich jsou downhillové traily. Trasy se liší svou délkou a obtížností. Jsou mezi nimi snadné i náročné stezky s minimálním převýšením i trasy, na kterých překonáte několik set výškových metrů. Dnes se rozhodujeme pro trasu číslo jedenáct vedoucí přes Sonnseit´n.

Dnes na mě a Markuse čeká přibližně 13 kilometrů a 470 výškových metrů. Protože se nám nechce naše vlastní kola převážet autem, jednoduše si půjčíme dvě moderní horská kola v Intersportu Alpensport v Techendorfu. Prodejna je totiž spojená s půjčovnou a můžete si zde zapůjčit mnoho různých druhů horských kol, e-biků a trekingových kol.


Z Techendorfu okamžitě pokračujeme směrem na Neusach. V polovině trasy odbočíme doleva na úzkou stezku vedoucí přes pastvinu. Do kopce jedeme celou dobu po pohodlné štěrkové cestě. Mezi stromy místy probleskuje tyrkysově modré jezero a my si užíváme nádherný výhled.

více
Pause mit Blick auf den Weissensee
© Sabine Ertl / Po cestě nás k zastavení lákají hezká vyhlídková místa
Podél cesty se nachází několik krásných vyhlídkových míst, která vybízejí k zastavení a odpočinku. Za necelou hodinu vyjedeme k rozcestníku k salaši „Alm hinterm Brunn“. Tabule s nápisem „už jen 600 metrů“ nás motivuje, abychom znovu pořádně šlápli do pedálů, než v útulném prostředí salaše uhasíme žízeň. Hostinec leží v nadmořské výšce 1 280 metrů. Kdo by si snad myslel, že se krávy polekají cyklistů, byl by překvapený. Projíždíme kolem spokojených přežvykujících zvířat, která se po nás jen skepticky ohlédnou. Taky dobře.

Kulinářsky rozmanitý region

Kulinářské rozmazlování tu začíná místními specialitami s výhledem na pohoří Kreuzeckgruppe a dolů do údolí Drautal. Nejlépe vám bude chutnat na prosluněné terase nebo ve stínu venkovní zahrádky. Protože se od západu blíží déšť, který nás bohužel pronásleduje, vybíráme si pro naši chvilku odpočinku na chatě raději místo pod střechou. Hostinská Hanni Brandtner nás ale uklidňuje: „Nejhorší bouřky sem přicházejí ze severu.“ V tom případě se po přestávce s lepší náladou opět vyhoupneme do sedel a vydáme se směrem k východnímu břehu jezera Weissensee.

Východní část nejvýše položeného jezera ke koupání v Alpách je nedotčená zástavbou a dopravním ruchem. Překrásné zálivy lemují jen jehličnaté lesy a nenásilný turismus v regionu už si vysloužil mnoho různých ocenění. Klid lesa se přenese i na nás. Kromě ptačího cvrlikání není široko daleko slyšet nic jiného. Dole pod námi se třpytí hladina jezera, po které se pohybují malé plachetnice.
Tmavé dešťové mraky se naštěstí rychle přehnaly a z oblohy se na nás znovu usmívá sluníčko. Paprsky nám po cestě ukazují malé červené poklady u kraje stezky. Tím jsou myšlené čerstvé lesní jahody, které chutnají tak skvěle, že se nám ani nechce vytahovat z batohu přibalené müsli tyčinky.

Tak sladký a zdravý přísun energie přece jen nemáme každý den. Po osvěžující svačince pokračujeme dál směrem k cílové rovince a sjíždíme z kopce k východnímu břehu jezera.
Wilde Erdbeeren im Wald
© Sabine Ertl / Vedle cesty na nás čeká sladká odměna

Pohodová jízda lodí po Weissensee

Když dorazím na místo, rozhodujeme se pro pohodlnou jízdu lodí zpět do Techendorfu. Kola vmžiku naložíme na loď, usadíme se na prosluněnou horní palubu a celou hodinu si vychutnáváme výhled na okolí jezera.
Ausflugsschiff am Weissensee
© Sabine Ertl / Plavba s nádhernými výhledy do přírody
V místní překrásné přírodě poznáte všechny tváře jezera během jediného dne. Pokud vás teď oprávněně napadlo, že jeden zážitek ještě chybí, tak vás můžeme uklidnit. Zasloužené koupání v teplé jezerní vodě jsme si na závěr dne samozřejmě nemohli nechat ujít.  
Türkisblauer Weissensee
© Sabine Weyrer / Krása jezera Weissensee
Půjčovna kol Alpensport Intersport v Techendorfu (Seepavillon). Telefonní číslo: 0043-4713-25943.

Alpský hostinec Hinterm Brunn - otevřeno od května do konce října a od Vánoc do začátku března. Od května do poloviny června a od října je v úterý zavřeno. Provozuje rodina Brandtnerových. Telefonní číslo: 0043-650-8704116.

Plavba lodí po Weissensee: jízdní řády, přesné časy a ceník najdete na www.schifffahrt-mueller.at a www.weissenseeschifffahrt.at.

Mapy cyklostezek s informacemi jsou k dispozici v turistickém informačním centru Weissensee. Telefonní číslo 0043-4713-2220, www.weissensee.com.


Fotografie a texty: Sabine Ertl

To by vás také mohlo zajímat

Expedice v okolí jezera Wolayersee

Hory, moje žena a já

next page